مهدکودک ماه و ستاره

جشن یلدا

نزدیک به چند هزار سال است که آخرین شب پاییز یعنی شب یلدا که تاریک ترین و درازترین شب سال است توسط ایرانیان جشن گرفته می شود و آیین ها و رسومات مختلفی در این شب به یاد ماندنی در کنار هم سپری می کنند ، شب زیبایی که در شهرهای مختلف ایران آداب و رسومی دارد. 

عادات و آیین مرسوم ایرانیان در شب یلدا

دانستیم که آخرین شب پاییز که دراز ترین و تاریک ترین شب سال محسوب می شود با نام شب یلدا جایگاه ویژه ای در میان ایرانیان کسب کرده است و مردم ایران تا سپیده دم با انواع و اقسام برنامه های مفرح در کنار یکدیگر این شب دراز را به خوشی سپری می کنند تا تاریکی و سردی و اندوه غیبت خورشید روحشان را تضعیف نکرده و با آسمانی روشن به رختخواب رفته به راحتی استراحت کنند. 

طبق سنت های دیرینه در آیین کهن در اولین روز دی ماه شاهان ایرانی تاج و تخت شاهی را زمین گذاشته و با لباسی سپید به سمت صحرایی می رفته و بر روی فرش سفید می نشستند و نگهبانان و دربانان کاخ شاهی و همه خدمتکاران و برده ها در سطح شهر آزاد شده و مثل دیگران زندگی می کردند و همگی چه رئیس و چه پادشاه و چه مردم عادی به طور یکسان و در یک جایگاه بودند. البته ناگفته نماند صحت و سقم این گفته ثابت نشده که شاید تنها افسانه ای بیش نباشد. 

جشن یلدا امروزه توسط ایرانیان با شب نشینی اقوام و خانواده در کنار یکدیگر برگزار می شود بدین گونه که اعضای خانواده در این شب مهم گردهم آمده و افراد مسن خانواده شروع به تعریف کردن قصه های کهن می کند که خوردن هندوانه ، آجیل و انار و شیرینی و میوه های مختلف از جنبه های نمادین این شب عزیز می باشد اغلب این میوه ها دانه های زیادی دارند و به نوعی جادوی سرایتی به شمار می روند که انسان ها با توسل به برکت پردانه بودن آن ها نیروی باروری را در خود نیز افزایش می دهند و هندوانه و انار را به خاطر سرخی رنگ شان نمایندگی از خورشید در شب تصور می کنند.

با آداب و رسوم شب یلدا آشنا شوید

از آیین های رایج و معروف و مرسوم شب یلدا می توان به آتش روشن کردن،قصه گویی ریش سفیدان و بزرگان،خوردن تنقلات و تفآلی بر حافظ اشاره کرد. 

آتش روشن کردن در یلدا 

قصه خوانی و مثل گویی در شب یلدا . 

فال حافظ و شاهنامه خوانی در شب یلدا 

چیدمان سفره شب یلدا 

میوه های مخصوص شب یلدا 

جشن یلدا در مجموعه ی ماه و ستاره

مجموعه ی ماه و ستاره تصمیم گرفت تا جشن شادی رو برای فرشته های مهربونمون تدارک ببینه.

در این جشن حضور گروه تئاتر به همراه ننه سرما رنگ و بوی دیگه ای به مراسم داد.

قطعا نمیشه وجود عمو موسیقی رو نادیده گرفت که با انتخاب موسیقی های شادش باعث شد بچه هامون کلی تحرک داشته باشن و انرژی شونو تخلیه کنن.

تیم خوش ذوق مجموعه ماه و ستاره دکور فوق العاده ای برای عکاسی بچه ها فراهم کرد.

در این جشن که با مدیریت دقیق خانم سلیمانی انجام شد بچه ها با یکی از کهن ترین جشن های ایرانی آشنا شدن.

نباید از سفره ی زیبای شب یلدا غافل شد که مراسم مارو خیلی دوست داشتنی تر کرد.

در انتها فرشته هامون با برش کیک عکس یادگاری گرفتن و با پذیرایی میوه و کیک و دریافت گیفت جشن ما به پایان رسید.

در زیر توجه شما رو به عکس های مجموعه جلب میکنم.

منتظر نظراتتون هستیم.

 

فهرست مطالب